Commission Members

Membership Structure

Pursuant to the provisions of the Act, the fifteen-member Delta Protection Commission was created.  Its diverse composition provides for stakeholder representation in the areas of agriculture, habitat, and recreation.

As specifically provided for in the Act, members of the Commission include: One member of the Board of Supervisors of each of the five counties within the Delta (Contra Costa, Sacramento, San Joaquin, Solano, and Yolo), whose supervisorial district is within the Primary Zone; an elected city council member representing  the County of San Joaquin; an elected city council member representing the Counties of Contra Costa and Solano (on a rotating basis); an elected city council member from the regional and area councils of government representing the Counties of Sacramento and Yolo; landowners from north, south, and central Delta reclamation districts; and high-level leaders from Business, Transportation and Housing, the Natural Resources Agency, Food and Agriculture, and the State Lands Commission.  The two ex-officio members of the Commission are representatives of the Senate and  Assembly.

Members of the Commission all are bound by a Conflict of Interest Code that ensures Commission actions are free of inappropriate influence.

Commission Members

Oscar Villegas, Chair
Supervisor, Yolo County
Alternate: Jim Provenza

Don Nottoli, Vice Chair
Supervisor, Sacramento County
Alternate: Patrick Kennedy

Chuck Winn
Supervisor, San Joaquin County
Alternate: Kathy Miller

Diane Burgis
Supervisor, Contra Costa County
Alternate: Karen Mitchoff

Skip Thomson
Supervisor, Solano County
Alternate: John Vasquez

Michael Krieg
Councilmember, City of Oakley    Cities in Contra Costa and Solano Counties

Christopher Cabaldon
Mayor, City of West Sacramento    Cities in Sacramento and Yolo Counties
Alternate: Beverly Sandeen

Alan Nakanishi
Councilmember, City of Lodi    Cities in San Joaquin County
Alternate: Susan Lenz

James Paroli
Representative, Central Delta Reclamation Districts
Alternate: Dante Nomellini, Sr.

Justin van Loben Sels
Representative, North Delta Reclamation Districts
Alternate: Tom Slater

Nick Mussi
Representative, South Delta Reclamation Districts
Alternate: Dean Ruiz, Esq.

David Kim
Secretary, California State Transportation Agency
Alternate: Dennis Agar

Karen Ross
Secretary, California Department of Food and Agriculture
Alternates: Jenny Lester-Moffitt, Josh Eddy

Wade Crowfoot
Secretary, California Natural Resources Agency
Alternate: Nancy Vogel

Brian Bugsch
Chief, Land Management Division, California State Lands Commission
Alternate: Eric Gillies

Ex Officio Members

Honorable Cathleen Galgiani
California State Senate

Honorable Jim Frazier
California State Assembly